Formularz zapytania
Formularz zapytania
Dziękujemy za przesłanie zapytania.Skontaktujemy się z Państwem w możliwie najkrótszym terminie.
Zainteresowanych szczegółami naszej oferty prosimy o wypełnienie poniższego formularza.

Message
Imię i nazwisko
Prosimy o podanie imienia i nazwiska
Nazwa firmy
Telefon
Prosimy o podanie telefonu kontaktowego lub adresu e-mail
Adres e-mail
Treść pytania
Prosimy o podanie treści

Administratorem danych osobowych jest Aptus.pl Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Plac Pod Lipami 5, 40-476 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000348810, NIP: 6342737712, REGON 241453835, kapitał zakładowy: 120.000,00 zł. Więcej informacji nt. ochrony danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.


Bezpłatne demo sklepu internetowego
Bezpłatne demo sklepu internetowegoDziękujemy za przesłanie zapytania.Skontaktujemy się z Państwem w możliwie najkrótszym terminie.Wypełnij formularz w celu otrzymania bezpłatnego dostępu do sklepu internetowego AptusShop na okres 3 tygodni. Pod testowym adresem uruchomimy w pełni działający sklep wraz z panelem administracyjnym.

Message
Adres e-mail
Prosimy o podanie telefonu kontaktowego lub adresu e-mail
Telefon
Imię i nazwisko
Nazwa firmy
Treść pytania
Rozwiń jeśli chcesz podać więcej informacjiPodaj mniej informacji

Administratorem danych osobowych jest Aptus.pl Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Plac Pod Lipami 5, 40-476 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000348810, NIP: 6342737712, REGON 241453835, kapitał zakładowy: 120.000,00 zł. Więcej informacji nt. ochrony danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.


Edukacja z wykorzystaniem stron internetowych

Edukacja z wykorzystaniem stron internetowych. Strony internetowe w słuzbie edukacji.

O edukacji przez strony internetowe

W dzisiejszych czasach największą wartość ma wiedza. Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, gdzie z założenia informacja jest najcenniejszym dobrem, często bardziej wartościowym niż nawet najbardziej pożądane dobra materialne. Ludzie wykształceni i oczytani cieszą się szacunkiem w społeczeństwie, łatwiej zdobywają dobrze płatną pracę, a eksperci – posiadający wiedzę specjalistyczną, są rozchwytywani nawet na międzynarodowym rynku pracy.

Nauka z wykorzystaniem stron internetowych

Już odkąd byliśmy dziećmi, wszyscy dookoła powtarzali nam jak mantrę, że „nauka to potęgi klucz”. Nasi rodzice lub opiekunowie pilnowali odrabiania lekcji, żebyśmy poświęcali wystarczającą ilość czasu nauce, a później również wybrali odpowiedni dla siebie kierunek studiów. Bliscy, w miarę możliwości, robili wszystko, abyśmy mieli dostęp do najlepszych szkół i materiałów edukacyjnych.

Strony ułatwiają dostęp do informacji

Na szczęście dostęp do informacji jest dziś znacznie łatwiejszy niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wszystko za sprawą Internetu, dzięki niemu komunikacja odbywa się szybko (podobnie jak bezpośredni przepływ informacji między ludźmi, nawet z różnych stron świata). Liczne strony internetowe pełne są wartościowej i przydatnej wiedzy. Niestety jednak Sieć, oprócz licznych zalet, ma również swoje wady. W Internecie, oprócz stron wartościowych, jest wiele nieprzydatnych treści, błędnycyh informacji, a w dodatku bezrefleksyjnie powielanych.

Przyjrzyjmy się dokładniej zaletom edukacji wspomaganej Internetem oraz wadom stron internetowych, z których czerpiemy informacje.

Wady edukacji przez strony www

Internet jest miejscem, gdzie każdy może zamieszczać treści. W dodatku zamieszczane są w Sieci darmowo i najczęściej anonimowo. Z uwagi na to, że w Internecie pod zamieszczanymi tekstami nie musimy podpisywać się swoim imieniem i nazwiskiem, bardzo często czujemy większą swobodę i zasypujemy Sieć bzdurami (pod którym nawet nie chcemy się podpisywać). Duży odsetek artykułów umieszczanych każdego dnia, to teksty mające za zadanie promować produkty bądź usługi. Niestety ich autorzy bardzo często zapominają o podstawowych zasadach ortografii oraz o tym, że każdy zamieszczany w Sieci tekst powinien zawierać treści prawdziwe. Między innymi dlatego wśród naprawdę dobrych serwisów, znajdujemy również i te bardzo kiepskie.

Tożsamość autora tekstu

Ludzie lubią kopiować treści zebrane z innych serwisów. Zdarza się, że podpisujemy się pod czymś, czego sami nie napisaliśmy. Trudno „na pierwszy rzut oka” ocenić, czy ktoś faktycznie jest autorem danego tekstu, więc i my, korzystając ze strony, nie wiemy, że tak naprawdę treści na niej zamieszczone zostały po prostu skradzione. Oczywiście tego typu „praktyki” są nielegalne, ale też trudne do wychwycenia, więc ciągle stosowane. Dodatkowo, ludzie mają tendencję do powielania niezweryfikowanej treści. My natomiast, znajdując jakąś informację na kilku stronach, najczęściej bierzemy ją za pewnik, w końcu źródło zostało przez nas sprawdzone (kilka serwisów mówi to samo). W taki sposób zapoznajemy się z wiedzą bezwartościową, a często także przekazujemy ją dalej.

Zalety zdobywania wiedzy w Internecie

Na szczęście edukacyjne strony internetowe posiadają wiele zalet i o ile korzystamy z nich „z głową”, mogą być bardzo przydatne zarówno dla najmłodszych użytkowników, jak i tych nieco starszych.

Pierwszą zaletą Internetu jest szybki dostęp do informacji dla większości ludzi. Ponad 55% Polaków korzysta dziś każdego dnia z jego zasobów (co wykazują wyniki badań prowadzone od stycznia do czerwca tego roku przez NetTrack). Wyniki badań napawają optymizmem, coraz więcej ludzi z różnych środowisk ma dostęp do Sieci, który z pewnością nie jest już dobrem luksusowym. Dzięki temu również dzieci z rodzin biedniejszych, osoby niepełnosprawne, dzieci mieszkające na wsiach, itd., mają dostęp do wiedzy i informacji z całego świata.

Za pomocą wirtualnej rzeczywistości możemy, np. poznawać inne kultury nie wychodząc z domu. Internet może stanowić bodziec zachęcający do ciężkiej pracy, do realizacji marzeń, które będą kształtowały się dzięki temu, co zobaczymy na ekranie monitora.

Bazy wiedzy znajdziemy przez wyszukiwarkę

Oprócz tego, w Internecie w szybki i prosty sposób poszukujemy wiedzy za pomocą wyszukiwarek. Oszczędzamy przy tym czas i z łatwością docieramy do tego, co nas interesuje. Nauka stała się zatem znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza. Interaktywne kursy, które uczą i bawią są dla dzieci bardziej atrakcyjne niż klasyczne książki. Jak doskonale pamiętamy z czasów szkolnych, raczej ciężko przychodziło nam koncentrowanie się na "suchych" faktach, jakie zazwyczaj znajdowały się w podręcznikach. Dziś edukacja korzysta z bardziej ciekawych i różnorodnych form. Pomaga to przełamać niechęć do nauki.

Strony internetowe do nauki języków obcych

Przez zabawę z Internetem dzieci przyswajają sobie języki obce. Zachęcajmy je do zaglądania na strony międzynarodowe, pozwalajmy (z umiarem) grać w gry, których instrukcje, przynajmniej częściowo, napisane zostały w języku angielskim. Kiedy dzieci nieświadomie się uczą, lepiej przyswajają wiedzę, natomiast odpowiednie strony internetowe mogą pełnić rolę takiego „cichego” nauczyciela.

Korzystaj z wiedzy na stronach www, zachowując ostrożność

Na zakończenie trzeba podkreślić, że nauka przez Internet "nie gryzie" i naprawdę warto zachęcać dzieci do nauki w wirtualnym świecie. Wszystko jednak z umiarem i pod kontrolą rodziców. Treści, z jakimi w Sieci zapoznaje się nasza pociecha, powinny być przez nas kontrolowane. Filtrujmy strony internetowe, na jakie zagląda nasze dziecko, niezależnie od tego, czy ma 6 lat czy 14.

Korzystaj krytycznie z wiedzy na stronach internetowych

Zarówno starsza młodzież, jak i dorośli również powinni z dystansem traktować to, jakie informacje podają strony internetowe. Sprawdzajmy źródło, z jakiego korzystał autor. O ile ktoś chwali się, że zamieszcza tekst „naukowy”, powinien również zamieścić bibliografię, z jakiej korzystał, pisząc go. Bądźmy ostrożni i z dystansem traktujmy to, co jest zamieszczane bez podpisu autora i źródeł, a wówczas Internet będzie dla nas bezpiecznym i wartościowym źródłem informacji..


Niniejszy artykuł jest wyrazem wiedzy i poglądów autorów i nie może być podstawą do wysuwania jakichkolwiek roszczeń. Właściciel serwisu nie gwarantuje, że zawarte w dokumencie informacje są zgodne z prawdą i nie ponosi odpowiedzialności za szkody, jakie mogą wyniknąć z podjęcia decyzji na podstawie informacji zawartych w niniejszym dokumencie.

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Skontaktuj się z nami lub wypełnij
formularz kontaktowy - oddzwonimy!

Nasze biuro czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 17:00