Formularz zapytania
Formularz zapytania
Dziękujemy za przesłanie zapytania.Skontaktujemy się z Państwem w możliwie najkrótszym terminie.
Zainteresowanych szczegółami naszej oferty prosimy o wypełnienie poniższego formularza.

Message
Imię i nazwisko
Prosimy o podanie imienia i nazwiska
Nazwa firmy
Telefon
Prosimy o podanie telefonu kontaktowego lub adresu e-mail
Adres e-mail
Treść pytania
Prosimy o podanie treści

Administratorem danych osobowych jest Aptus.pl Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Plac Pod Lipami 5, 40-476 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000348810, NIP: 6342737712, REGON 241453835, kapitał zakładowy: 120.000,00 zł. Więcej informacji nt. ochrony danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.


Bezpłatne demo sklepu internetowego
Bezpłatne demo sklepu internetowegoDziękujemy za przesłanie zapytania.Skontaktujemy się z Państwem w możliwie najkrótszym terminie.Wypełnij formularz w celu otrzymania bezpłatnego dostępu do sklepu internetowego AptusShop na okres 3 tygodni. Pod testowym adresem uruchomimy w pełni działający sklep wraz z panelem administracyjnym.

Message
Adres e-mail
Prosimy o podanie telefonu kontaktowego lub adresu e-mail
Telefon
Imię i nazwisko
Nazwa firmy
Treść pytania
Rozwiń jeśli chcesz podać więcej informacjiPodaj mniej informacji

Administratorem danych osobowych jest Aptus.pl Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Plac Pod Lipami 5, 40-476 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000348810, NIP: 6342737712, REGON 241453835, kapitał zakładowy: 120.000,00 zł. Więcej informacji nt. ochrony danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.


Rodzaje reklam na blogach

Rodzaje reklam na blogach

Pisaliśmy niedawno na naszych stronach o tym, jakim potężnym i skutecznym narzędziem marketingowym może być blog firmowy. W ostatnich latach liczne blogi, prowadzone zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy czy znane osobistości, zyskują coraz większe grono wiernych oraz aktywnych czytelników. Jednak z drugiej strony, oprócz promowania się przez posiadanie własnego bloga, mamy również możliwość reklamowania naszej marki na blogach „zewnętrznych”.

Na bloga z reklamą

Skoro blogi cieszą się nierzadko ogromną popularnością, warto przemyśleć opcję nawiązania współpracy z ich właścicielami. Oczywiście, nie będziemy raczej promować się na blogu firmowym konkurencji, ale możemy promować się na wielu innych blogach, zwłaszcza tych, które związane są tematycznie z zakresem działalności naszej firmy bądź z tematem strony, na którą chcemy zaprosić użytkowników.

Od razu pojawia się pytanie, w jaki sposób można promować się na cudzych blogach. Odpowiedź jest jednak dość złożona, ponieważ form reklamowania się na blogach jest wiele. Właściwie to, w jaki sposób nawiążemy współpracę z blogerem, zależeć będzie od indywidualnych ustaleń zwłaszcza, że możliwości mamy nieograniczone. My powiemy sobie zatem o najczęstszych formach współpracy na linii bloger – marka.

Banner

Najpowszechniejszą formą reklamy na blogu jest doskonale znany wszystkim internautom banner. Może on zawierać jedynie zdjęcie, ale może też być hasłem reklamowym czy animacją. Bannery są jednocześnie linkami, które po kliknięciu, odsyłają nas na stronę docelową kampanii (tzw. landing page).

W zależności od bloga, a właściwie od jego autora, bannery znajdować się mogą w różnych miejscach. Najczęściej jest to lewa lub prawa kolumna, a także rejon pod menu głównym bloga, czyli nad wyświetlanymi postami. Jednak miejsce bannera zależy od wizji autora bloga, który nim zarządza. To on decyduje o tym, kto (czyli jaka firma) i w jaki sposób może promować się przez jego serwis.

Testy, recenzje produktów

Dość ciekawą formą współpracy pomiędzy blogerem a firmą są testy i recenzje produktów. Bloger czyli często osoba uznawana za specjalistę, z którego opinią liczy się wielu internautów, zgadza się na przetestowanie produktu dostarczonego mu przez firmę (firma dostarcza produkt nieodpłatnie). Po teście na blogu pojawia się recenzja produktu, a jej autor najczęściej zatrzymuje produkt. W zależności od wartości produktu oraz od popularności bloga, może to być jedyna forma zapłaty za przeprowadzony test i umieszczony na blogu wpis.

Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że autor bloga zdecydowanie nie zechce polecić produktu, który nie przypadnie mu do gustu lub wypowiada się o nim w sposób dość neutralny – produkt nie jest najlepszy w dziedzinie, ale nie jest też zły. Z tego powodu, zasady współpracy ustalane są zawsze wcześniej.

Często blogerzy sami kupują produkty i tworzą wpisy – recenzje. Wówczas nie mamy wpływu na to, jak określony bloger ocenia propozycję naszej firmy. Ale jako że na takie oceny nie mamy wpływu, nie będziemy się na nich w tym momencie skupiać.

Buzz marketing

Tutaj również, jak w przypadku poprzedniej formy promowania, efekty zależne będą od popularności bloga. Jednak buzz marketing może sprowadzać się do krótkiej wzmianki o produkcie czy marce. Może to być po prostu „informacja” o produkcie, która niekoniecznie będzie opatrzona komentarzem (pozytywnym czy negatywnym).

Przykładem może być blog modowy, na którym autorka przedstawia stylizację. Częścią stylizacji jest produkt naszej marki. Firmy odzieżowe bardzo często obdarowują najpopularniejszych blogerów swoimi produktami, by ci dołączali je do stylizacji prezentowanych na blogach.

Konkursy sponsorowane

Atrakcyjną, zwłaszcza dla obserwatorów bloga, formą promowania firmy bądź jej produktów, są konkursy sponsorowane. Najczęściej współpraca polega na tym, że firma dostarcza nagrodę dla zwycięzcy czy też zwycięzców konkursu, który ogłasza na blogu autor. Opcje są dwie – pomysłodawcą konkursu może być bloger, który po prostu potrzebuje sponsora (raczej niewiele osób będzie chętnych do odpowiedzi na pytanie konkursowe bądź do wykazania się twórczością, gdy potencjalnie włożony wysiłek nie będzie w żaden sposób nagrodzony). Jednak autorem konkursu może być również firma, która oprócz pomysłu – dostarcza także nagrodę.

Dzięki temu, że we wpisie informującym o konkursie, a także kolejno przy wpisach opisujących przebieg konkursu czy jego rozstrzygnięcie, znajdować się będzie informacja o wyznaczonej nagrodzie (czyli zdjęcie nagrody, opis, link do strony producenta bądź dystrybutora, czyli do naszej strony) wiele osób będzie miała okazję dotrzeć do informacji o nas. Ponadto, nagrodzeni staną się posiadaczami naszego produktu i gdy będą z niego zadowoleni, być może powiększy się grono naszych lojalnych klientów.

Program partnerski

Program partnerski to sposób współpracy pomiędzy blogiem i marką, który trudno szczegółowo opisać ze względu na to, że polega on na wzajemnym wspieraniu się, jednak może on mieć naprawdę różną formę i zakres. Z założenia jednak, partnerstwo ma mieć charakter ciągły, czyli zdecydowanie nie jest to współpraca obejmująca jednorazową akcję promocyjną. W przypadku programów partnerskich użytkownicy bloga wiedzą, że firma i bloger są partnerami.

Szeroko pojęty showbiznes

Brzmi dość tajemniczo, więc wytłumaczmy od razu o co chodzi. Wspomnieliśmy już o tym, że najpopularniejsi blogerzy, nawet jeśli początkowo nie byli nikomu znani, stają się cenionymi ekspertami w dziedzinie, o której „mówią” na blogu czy też celebrytami, osobami rozpoznawalnymi, również poza wirtualnym światem.

Marki muszą liczyć się z największymi blogerami, którzy między innymi ich produkty „biorą pod lupę”. Duże firmy często organizują różnego rodzaju eventy (szkolenia, imprezy promocyjne, imprezy tematyczne, akcje charytatywne, itp.), na które zapraszają znane osobistości. Im więcej znanych osób, tym większe zainteresowanie mediów, więc i większy rozgłos. Znani blogerzy często goszczą na dużych eventach (np. popularni blogerzy modowi są zapraszani na pokazy największych projektantów).

Na wydarzenia różnego rodzaju zapraszamy blogerów również po to, aby później napisali o nich na swoim blogu. Przykładowo, nasza firma zajmuje się organizacją odpłatnych szkoleń. Możemy zaprosić na takie szkolenie blogera – specjalistę (oczywiście nieodpłatnie) po to, aby później opowiedział o szkoleniu swoim czytelnikom.

Co z tym blogiem?

Internet zrewolucjonizował między innymi świat marketingu. Blogi są dziś jednymi z najczęściej czytanych przez nas stron. Zamiast stronniczego pisma, wybieramy blog, na którym autor „bez cenzury” wyraża swoją opinię (nie obawiając się, że naczelny ostro skoryguje jego artykuł).

Coraz większej popularności blogowania nie mogli zignorować oczywiście specjaliści od marketingu i szybko zaczęli wykorzystywać nowe narzędzie społecznościowe do promowania firm. Promocja na blogu jest właściwie dla każdego, ponieważ sposobów współpracy z blogerami, rodzajów „reklam na bloga” jest naprawdę wiele.


Niniejszy artykuł jest wyrazem wiedzy i poglądów autorów i nie może być podstawą do wysuwania jakichkolwiek roszczeń. Właściciel serwisu nie gwarantuje, że zawarte w dokumencie informacje są zgodne z prawdą i nie ponosi odpowiedzialności za szkody, jakie mogą wyniknąć z podjęcia decyzji na podstawie informacji zawartych w niniejszym dokumencie.

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Skontaktuj się z nami lub wypełnij
formularz kontaktowy - oddzwonimy!

Nasze biuro czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 17:00