Formularz zapytania
Formularz zapytania
Dziękujemy za przesłanie zapytania.Skontaktujemy się z Państwem w możliwie najkrótszym terminie.
Zainteresowanych szczegółami naszej oferty prosimy o wypełnienie poniższego formularza.

Message
Imię i nazwisko
Prosimy o podanie imienia i nazwiska
Nazwa firmy
Telefon
Prosimy o podanie telefonu kontaktowego lub adresu e-mail
Adres e-mail
Treść pytania
Prosimy o podanie treści

Administratorem danych osobowych jest Aptus.pl Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Plac Pod Lipami 5, 40-476 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000348810, NIP: 6342737712, REGON 241453835, kapitał zakładowy: 120.000,00 zł. Więcej informacji nt. ochrony danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.


Bezpłatne demo sklepu internetowego
Bezpłatne demo sklepu internetowegoDziękujemy za przesłanie zapytania.Skontaktujemy się z Państwem w możliwie najkrótszym terminie.Wypełnij formularz w celu otrzymania bezpłatnego dostępu do sklepu internetowego AptusShop na okres 3 tygodni. Pod testowym adresem uruchomimy w pełni działający sklep wraz z panelem administracyjnym.

Message
Adres e-mail
Prosimy o podanie telefonu kontaktowego lub adresu e-mail
Telefon
Imię i nazwisko
Nazwa firmy
Treść pytania
Rozwiń jeśli chcesz podać więcej informacjiPodaj mniej informacji

Administratorem danych osobowych jest Aptus.pl Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Plac Pod Lipami 5, 40-476 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000348810, NIP: 6342737712, REGON 241453835, kapitał zakładowy: 120.000,00 zł. Więcej informacji nt. ochrony danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.


Promocja stron internetowych poprzez social media

Promocja stron internetowych poprzez social media

Jakiś czas temu pisaliśmy o wykorzystaniu zjawiska social media w promocji stron internetowych. Z uwagi na to, że rynek i same media społecznościowe ulegają ciągłym transformacjom, przygotowaliśmy nowy poradnik, tym razem skupiony na wykorzystaniu mediów społecznościowych w promocji firmowych stron internetowych.

Media społecznościowe (strony internetowe o charakterze społecznościowym) wykorzystywane są od dłuższego czasu przez firmy bądź też marketingowców działających w ich imieniu do budowania relacji z klientami oraz informowania ludzi o firmie. Uogólniając, portale społecznościowe wykorzystywane są przez przedsiębiorstwa do komunikacji oraz promocji.

Promocja w social media

Promocja w mediach społecznościowych polega na informowaniu klientów, ale przede wszystkim na zachęcaniu ich do aktywności, współuczestnictwa w tworzeniu oferty firmy. Chodzi więc o to, aby słuchać głosu większości i działać w oparciu o oczekiwania klientów w wyniku uzyskanych od nich informacji. Informacje te zbieramy poprzez strony internetowe, na których prowadzimy działania.

Na szczęście nowoczesne firmy, rozumiejące istotę działań ukierunkowanych na klienta (którego potrzeby zmieniają się wraz ze zmianami otaczającej go rzeczywistości), znają dynamikę zmian zwłaszcza w środowisku Internetu i wszystkie przeprowadzane działania marketingowe dopasowują do firmy, ale również do współczesnych trendów internetowych. Warto podkreślić wagę Internetu i social media w promocji firm i kreacji wizerunku. W społecznościach internetowych nie chodzi o zachęcenie ludzi do kupienia produktu, raczej o budowanie trwałych relacji z klientami.

Czy wszystkie działania podejmowane w social media są skuteczne?

Pisaliśmy już o tym, jak ważne jest wykorzystanie trendu społecznościowego w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Jednak, obserwując aktywność wirtualną wielu marek, niestety często "łapiemy się za głowę".

Niby wszyscy wiedzą, że trzeba się poprzez społecznościowe strony internetowe udzielać, ale nie do końca każdy wie, jak się to robi, a może raczej, jak tego nie robić (żeby nie zniechęcić). Poruszymy temat social media w kontekście najczęściej popełnianych błędów przy komunikacji firm z klientami na portalach społecznościowych, a także odwołamy się do najnowszych trendów w tej formie promocji.

Użytkownicy Facebook'a bardziej wybredni w wyborze ulubieńców

Wydawałoby się, że początkowo na Facebook'u zostawaliśmy fanami praktycznie wszystkiego, co nam się nawinęło na tablicę, niezależnie od tego, czy była to postać z kreskówki czy marka kosmetyków, które po prostu kojarzymy. Dziś jednak trochę rozsądniej budujemy listę tego, co lubimy (a przynajmniej deklarujemy, że lubimy).

Jako że firmy działają dziś na stronach społecznościowych zdecydowanie prężniej, a my w związku z tym mamy coraz więcej postów od promujących się marek na swoich tablicach (często przyćmiewających aktywność naszych znajomych). Dodajemy do lubianych te, które faktycznie nas interesują. A z możliwości „odejścia” z grupy fanów marki korzystamy naprawdę często. Stajemy się po prostu bardziej świadomymi i wymagającymi konsumentami, również w zakresie treści, jakie firmy umieszczają na portalach.

Dlaczego firma traci fanów na Facebooku?

Wiele firm obserwuje spadek ilości fanów profili firmowych na społecznościach. To dość niepokojące, że ludzie przestają być naszymi fanami, skoro wcześniej zadeklarowali, że nimi są (o ile oczywiście nie kupiliśmy sobie fanów, bo takie niefortunne działania niektóre firmy również podejmowały...).

Warto znać powody, z jakich ludzie przestają być fanami stron na Facebook'u. Z bycia fanem marki rezygnujemy zazwyczaj, ponieważ:

  • firma jest zbyt aktywna na portalu – zasypuje naszą tablice wpisami;
  • większość wpisów firmy to reklamy czyli tzw. marketingowy bełkot;
  • wpisy są nudne i powtarzają się;
  • polubiliśmy markę przy okazji jednorazowej akcji, np. konkursu.

Liczy się umiar

Masz milion myśli na minutę i wydaje Ci się, że wszystko nadaje się do publikacji na profilu Twojej firmy? Wpadasz na pomysł, wrzucasz post na strony internetowe, na których aktywnie publikujesz i działasz w myśl zasady „im więcej tym lepiej”? Tymczasem w przypadku Social Media nie jest najważniejsza ilość, ale jakość udostępnianych treści. Ludzie są wymagający, a samo pojawienie się na ich tablicy jeszcze nie wróży nam sukcesu. To, w jakim tempie przeciętny użytkownik „przewija” posty wyświetlane na jego profilu powinno dać nam do myślenia.

Przewijamy i zatrzymujemy się tam, gdzie coś nas zainteresuje, przykuje uwagę. W końcu zostajemy fanami firmy, dlatego że za coś ją cenimy, więc oczekujemy od niej, że dostarczy nam czegoś wartościowego, również na Facebook'u. Nie zasypujmy zatem ludzi słodkimi lub śmiesznymi zdjęciami zwierząt, chyba że nasza oferta skierowana jest do miłośników zwierząt.

Zawsze pamiętajmy o tym, że ilość fanów i lajków pod wpisami jeszcze o niczym nie świadczy, a już na pewno tzw. żebrolajki (czyli lajki, które są tak naprawdę wyżebrane, np. na zdjęciach słodkich zwierząt, zabawne zdjęcia dzieci) w żaden sposób nie budują wizerunku firmy. Przy takich publikacjach nie zatrzymujemy się też na dłużej, w pewnym momencie (przy nadmiarze takich treści) zaczynamy je po prostu ignorować.

Nie zasypuj ludzi reklamami swojej firmy

Często firmy traktują Facebook jak miejsce do wstawienia baneru czy też katalog produktów (ofertę). Umieszczając w kolejnych wpisach informacje o ofercie albo zaproszenia do odwiedzenia strony czy konkretnej karty produktu, robimy naszym użytkownikom z Facebook'a marketingowy bełkot.

Tymczasem social media ma angażować użytkowników, być inną formą promowania przedsiębiorstwa. Jeśli chcemy zaangażować naszych klientów i poznać ich oczekiwania, nie możemy wyłącznie informować ich o tym, co znajduje się w naszym sklepie. Chcąc poinformować ich o czymś ciekawym, co dzieje się u nas (nowa dostawa, promocja, konkurs) Facebook jak najbardziej się do tego nada.

Dobrze też przy okazji zapytać, co nasi obserwatorzy sądzą o nowych produktach, a nie tylko umieścić link do asortymentu. Warto też zapytać wcześniej o to, czy ludzie chcą, aby dany produkt czy asortyment znalazł się w naszej ofercie. Nie każdy sprzedający ma jednak takich fanów, którzy mogliby wiarygodnie w tej kwestii się wypowiedzieć.

Nie zanudzaj!

Tutaj pojawia się chyba największy problem dla odpowiedzialnych za firmowego Facebook'a. Co publikować, żeby nie zanudzać i się nie powtarzać? Kreatywność, kreatywność i jeszcze raz kreatywność plus znajomość zagadnień marketingu (social media). Za Facebook'a w firmie nie może odpowiadać "ktokolwiek". Jeżeli nie dysponujemy w firmie działem marketingu, możemy nawiązać współpracę ze specjalistami (firmami, które prowadzą również takie kampanie) i w ich ręce powierzyć społecznościowe działania.

Na zakończenie pojawia się jeszcze problem jednorazowych akcji organizowanych przez nasz firmowy profil, w których warunkujemy udział (np. w konkursie) polubieniem naszego profilu. Musimy wtedy liczyć się z tym, że część osób interesuje wygrana konkursowa, a nie my i nasz firmowy profil. Część użytkowników dzięki konkursowej akcji po prostu dowie się o tym, że aktywnie działamy na portalu i zostanie z nami, o ile kolejne treści do tego nie zniechęcą.

Co dalej z firmami w social media?

Po pierwszym „boomie” na społeczności internetowe, niektórzy specjaliści wypowiadali się o nich jedynie jak o chwilowej modzie, trendzie. Tymczasem od lat rozwija się marketing społecznościowy, funkcje serwisów społecznościowych są rozszerzane, a ich popularność rośnie. Ludzie coraz więcej czasu spędzają na Facebook'u, przeglądając na nim nie tylko zdjęcia znajomych, ale również artykuły zamieszczane przez ulubione strony internetowe, firmy, aplikacje. Dlatego też aktywne działania w social media przynoszą korzyści firmom, przyczyniając się do budowania trwałych relacji z klientami oraz pozytywnego wizerunku marki na rynku.


Niniejszy artykuł jest wyrazem wiedzy i poglądów autorów i nie może być podstawą do wysuwania jakichkolwiek roszczeń. Właściciel serwisu nie gwarantuje, że zawarte w dokumencie informacje są zgodne z prawdą i nie ponosi odpowiedzialności za szkody, jakie mogą wyniknąć z podjęcia decyzji na podstawie informacji zawartych w niniejszym dokumencie.

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Skontaktuj się z nami lub wypełnij
formularz kontaktowy - oddzwonimy!

Nasze biuro czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 17:00