Formularz zapytania
Formularz zapytania
Dziękujemy za przesłanie zapytania.Skontaktujemy się z Państwem w możliwie najkrótszym terminie.
Zainteresowanych szczegółami naszej oferty prosimy o wypełnienie poniższego formularza.

Message
Imię i nazwisko
Prosimy o podanie imienia i nazwiska
Nazwa firmy
Telefon
Prosimy o podanie telefonu kontaktowego lub adresu e-mail
Adres e-mail
Treść pytania
Prosimy o podanie treści

Administratorem danych osobowych jest Aptus.pl Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Plac Pod Lipami 5, 40-476 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000348810, NIP: 6342737712, REGON 241453835, kapitał zakładowy: 120.000,00 zł. Więcej informacji nt. ochrony danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.


Bezpłatne demo sklepu internetowego
Bezpłatne demo sklepu internetowegoDziękujemy za przesłanie zapytania.Skontaktujemy się z Państwem w możliwie najkrótszym terminie.Wypełnij formularz w celu otrzymania bezpłatnego dostępu do sklepu internetowego AptusShop na okres 3 tygodni. Pod testowym adresem uruchomimy w pełni działający sklep wraz z panelem administracyjnym.

Message
Adres e-mail
Prosimy o podanie telefonu kontaktowego lub adresu e-mail
Telefon
Imię i nazwisko
Nazwa firmy
Treść pytania
Rozwiń jeśli chcesz podać więcej informacjiPodaj mniej informacji

Administratorem danych osobowych jest Aptus.pl Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Plac Pod Lipami 5, 40-476 Katowice, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000348810, NIP: 6342737712, REGON 241453835, kapitał zakładowy: 120.000,00 zł. Więcej informacji nt. ochrony danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.


Buzz marketing czyli marketing szeptany

Buzz marketing czyli marketing szeptany

Znajoma na spotkaniu promienieje. Pytamy o jej sekret, a ta opowiada nam o świetnym internetowym sklepie kosmetycznym, który ma w swojej ofercie naturalne, ekologiczne produkty pewnej debiutującej na rynku marki (w związku z tym cena jest przystępna). Z zainteresowaniem słuchamy i dopytujemy skąd dowiedziała się o tych produktach. Po powrocie ze spotkania same zaglądamy do e-sklepu i na fora, aby zobaczyć opinie innych klientek, a także na Facebook, żeby sprawdzić jeszcze dokładniej, co o firmie ludzie piszą w Sieci.

Co to jest buzz marketing?

Marketing szeptany (inaczej buzz marketing) związany jest z budowaniem zainteresowania ludzi wokół określonego produktu, marki, czy po prostu tematu. Z angielskiego słowo „buzz” oznacza brzęczenie, buczenie, robienie hałasu, czyli dokładnie to, o co nam chodzi – rozgłos. W marketingu plotki ważne jest, aby o temacie się mówiło, jako że dyskutujący wzbudzają zainteresowanie innych osób, które wcześniej nie miały okazji korzystać z oferty marki, która aktualnie jest „na tapecie”.

Początkowo marketing szeptany kojarzono raczej z informacjami przekazywanymi sobie wzajemnie „z ust do ust”, jednak dziś jest on obecny zwłaszcza w Internecie. Buzz marketing jest często błędnie utożsamiany z marketingiem wirusowym. Istnieje powiązanie pomiędzy obiema formami marketingu – marketing wirusowy jest jednak pojęciem zdecydowanie węższym.

Proces podejmowania decyzji konsumenckiej a marketing plotki

Przy okazji omawiania koncepcji ZMOT wspominaliśmy o tym, w jaki sposób współczesny konsument podejmuje decyzję zakupową. Podkreślaliśmy ważność Internetu oraz innych konsumentów (którzy wystawiają w Sieci rekomendacje produktom, markom, mówią o nich) w procesie podejmowania decyzji zakupowych.

Teraz wyobraźmy sobie, że zamierzamy kupić pralkę. Zanim jednak zdecydujemy się na na konkretny zakup, zaczynamy szukać informacji o cenach, parametrach, producentach. W drodze eliminacji w pewnym momencie zostaje nam kilka propozycji, o których chcemy wiedzieć jeszcze więcej, ale tym razem zależy nam już bardziej na opinii użytkowników czyli osób, które mają sprzęt w domu i korzystają z niego na co dzień. Zaglądamy więc na fora, blogi, Facebook, itp. Szukamy opinii o produktach.

Wszystko to wydaje się dość oczywiste, jednak wiadomo, że każda „plotka” (informacja) musi mieć gdzieś swój początek. Czasami trzeba trochę pomóc plotkarzom i właśnie o tym jak umiejętnie wykorzystać buzz marketing w promocji sklepu internetowego, będzie nasz artykuł..

Jak skutecznie plotkować?

Na początku warto podkreślić, że działania marketingu szeptanego nie są proste. Do tematu trzeba podejść delikatnie. Najgorszym doradcą jest pośpiech i chęć zasypania użytkowników jak największą ilością informacji. Z takim podejściem w Internecie wcale nie „zaroi się” od informacji o naszej firmie, zostaniemy jedynie zapamiętani jako spamujący fora, blogi, itp. Jednak z drugiej strony, ta forma marketingu stosowana jest z powodzeniem przez wiele firm (jako uzupełnienie innych działań, a często, jako jedyny sposób na promocję). Warto zatem dowiedzieć się o „plotkowaniu” czegoś więcej.

Do kogo chcemy dotrzeć?

Oczywiście do klientów, do przeciętnych konsumentów, ale nie tylko. Chcemy dotrzeć również (a może nawet przede wszystkim) do osób, które są wzorami do naśladowania w danej grupie docelowej, tzw. trendsetterów, których reszta słucha i z uwagą naśladuje.

Znane blogerki ze świata mody zyskują często popularność porównywalną do dziennikarzy mediów tradycyjnych (telewizja, radio) czy celebrytów, którzy bywają na wielkich imprezach, eventach. Stają się idolkami, wiele dziewczyn naśladuje ich styl, a znani projektanci zapraszają do współpracy. Wyobraźmy sobie zatem, że taka znana osobistość „bierze pod lupę” nasz produkt i zaczyna o nim mówić. To już pierwszy krok do sukcesu.

Działania marketingu szeptanego

Na razie powiedzieliśmy jedynie o tym, że marketing szeptany związany jest z rozpowszechnianiem informacji o marce, produktach. Do konkretnych działań buzz marketingu w Internecie zaliczyć możemy:

 • zabieranie głosu w dyskusjach prowadzonych na forach tematycznych;
 • komentowanie wpisów na blogach;
 • inicjowanie dyskusji;
 • wystawianie opinii produktom;
 • komentowanie wydarzeń związanych z naszą branżą;
 • współpraca z zewnętrznymi stronami, serwisami;
 • aktywność na portalach społecznościowych;
 • rozmowy z mediami;
 • publikowanie artykułów specjalistycznych, dzielenie się wiedzą;
 • organizacja eventów, wydarzeń branżowych.

Powstały już nawet narzędzia, które pozwalają gromadzić dodane w ramach działań marketingu szeptanego linki do postów na forach, komentarzy na blogach czy też opinii. Jednym z nich jest serwis Brandle.pl, w ramach którego dostępne jest narzędzie Buzz manager usprawniające tego typu prace.

Oczywiście nasze działania nie mogą być „sztuczne”, czyli nie możemy na forum, na którym są stali użytkownicy, umieścić jednego wpisu, za pomocą którego będziemy chcieli przekonać całą społeczność o świetności oferty naszego sklepu. Wbrew pozorom, działania marketingu wirusowego nie są jednorazowe i wymagają długofalowej strategii.

Nigdy nie wolno nam też „podszywać” się pod konsumentów, którzy rzekomo polecają produkty naszej marki. Jeżeli zostaniemy zdemaskowani, ludzie zapamiętają nas, jako oszustów.

Zasady działań szeptanych

Powiedzieliśmy sobie przed chwilą o tym, że w marketingu szeptanym nie można udawać kogoś, kim się nie jest i sztucznie, w sposób natrętny „rozpuszczać” informacji o naszej firmie. Łatwo w taki sposób zrazić do siebie klientów oraz środowisko internetowych specjalistów.

Przykładem jest ogromna firma produkująca znaną na całym świecie elektronikę użytkową, która jakiś czas temu poprowadziła dość nieudolną kampanię reklamową. W ramach akcji założony został fałszywy blog, prezentujący produkty firmy. Głównym problemem było to, że blog pisany był tak, jakby autor nie był w żaden sposób związany z marką. W chwili, gdy klienci dowiedzieli się o prawdziwym źródle wpisów, firma spotkała się falą krytyki. Blog, w związku z krętactwem ze strony firmy, określono mianem „flog”, z połączenia dwóch angielskich słów – fake blog, czyli fałszywy blog. „Flog” firmy już oczywiście nie istnieje.

Jak uczciwie i skutecznie prowadzić kampanie szeptane?

Być może, gdy zaczniemy podszywać się pod naszych zadowolonych klientów nie od razu zostaniemy zdemaskowani, ale zdecydowanie lepiej i bezpieczniej (nie ryzykując dobrego imienia) jest prowadzić uczciwe działania promocyjne.

Tak naprawdę buzz marketing nie jest sposobem promocji, który będziemy w stanie w pełni kontrolować, możemy jedynie pomóc sobie i „plotce”, poprzez włączenie się w dyskusje internautów na nasz temat oraz podsuwanie im tematów do plotkowania. Przedstawiamy podstawowe zasady marketingu szeptanego, dzięki którym nasze działania będą etyczne.

Zasady etycznego buzz marketingu

 • Nie wypowiadaj się w imieniu swoich klientów – nie podszywaj się pod kogoś, kim nie jesteś.
 • Jeżeli wysyłasz do znanego blogera produkt, nie wymagaj od niego, że go zrecenzuje, ani nie wymuszaj na nim tego, co miałby napisać o prezencie, daj mu wolną rękę.
 • Jeżeli prowadzisz fanpage na Facebook'u, firmowy blog lub zarządzasz forum na stronie, nie usuwaj niepochlebnych opinii o firmie. Konstruktywna krytyka to nieodłączny element każdego biznesu, więc zamiast obrażać się na klientów, warto zwrócić uwagę na to, co faktycznie jest do poprawienia w ofercie firmy i starać się pracować nad ulepszeniem propozycji. Moderowanie, czy usuwanie negatywnych komentarzy nie poprawi naszej oferty, a jedynie zagłuszy klientów i z pewnością nie poprawi naszych relacji z kupującymi. Z krytyką trzeba się zmierzyć..
 • Prowadź dialog z klientami, nie uciszaj ich, tylko słuchaj i wyciągaj wnioski, by ulepszać swoją ofertę. W końcu to od ludzi zależy sukces Twojej firmy.
 • Podsuwaj internautom tematy do rozmów (o Twojej firmie), ale nie mów za nich, ani w ich imieniu.
 • Przekazy promocyjne, jakie tworzysz (w tym również te korzystające z potęgi społeczności internetowych) powinny być przedstawiane, jako działania firmy, a nie przypadkowe wzmianki osób trzecich (niekiedy w kampaniach rozpowszechnianych wirusowo dopiero po czasie ujawnia się ich autora, itp., ale zawsze na końcu dowiadujemy się, że po pierwsze jest to reklama, a po drugie promuje firmę X).

Marketing szeptany może być doskonałym sposobem promocji. W Internecie informacje rozpowszechniane są zaskakująco szybko. Trzeba jednak pamiętać o uczciwości oraz o tym, że działania podejmowane w ramach buzz marketingu nie mogą być sztuczne, ani natrętne.


Niniejszy artykuł jest wyrazem wiedzy i poglądów autorów i nie może być podstawą do wysuwania jakichkolwiek roszczeń. Właściciel serwisu nie gwarantuje, że zawarte w dokumencie informacje są zgodne z prawdą i nie ponosi odpowiedzialności za szkody, jakie mogą wyniknąć z podjęcia decyzji na podstawie informacji zawartych w niniejszym dokumencie.

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Skontaktuj się z nami lub wypełnij
formularz kontaktowy - oddzwonimy!

Nasze biuro czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 17:00