Mobilne strony i aplikacje internetowe

Mobilne strony i aplikacje internetowe

Rozwój telefonii komórkowej sprawił, że każdy jej użytkownik może korzystać z Internetu z dowolnego miejsca, wyjmując po prostu telefon z kieszeni. Produkowane obecnie telefony z dostępem do internetu (smartfony) mają coraz większe wyświetlacze i zaopatrzone są w przeglądarki internetowe. Ich funkcjonalność zapewnia odpowiedni komfort użytkowania. Dzięki temu przeglądanie stron internetowych jest dużo wygodniejsze.

Możliwość mobilnych stron internetowych

Wciąż jednak ograniczeniem pozostają limity transferu danych oraz koszty z tym związane. Ponadto nie wszędzie dostępny jest szybki mobilny Internet, co ogranicza korzystanie z tradycyjnych stron internetowych przy pomocy telefonów. Warto więc zadbać o mobilną wersję własnego serwisu internetowego czy aplikacji internetowej. Umożliwi to dostęp do zasobów większej grupie użytkowników, a wygoda dostępu oraz krótki czas wczytywania strony z całą pewnością będą atutem w stosunku do witryn konkurencji.

Czy mobilne rozwiązania się przyjmą?

Naszym zdaniem jest to przyszłość działalności e-commerce. Coraz więcej największych graczy na rynku IT poszukuje partnerów oferujących technologie mobilne, zdając sobie sprawę, że nadchodzi mobilna rewolucja internetowa.

Korzystanie z Internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego wiąże się z dwoma zasadniczymi ograniczeniami:

  • przesył danych generuje spore koszty, przez co nie można bezkarnie pobierać dużych plików, np. graficznych;
  • ekran telefonu posiada znacznie niższą rozdzielczość w stosunku do ekranu komputera, czy nawet tabletu.

Dlaczego warto stworzyć mobilną wersję stron?

Co z tych dwóch uniedogodnień wynika dla użytkownika i posiadacza strony? Po pierwsze, jeżeli nasza strona internetowa nie będzie odpowiednio przystosowana do przeglądania na smartfonie, pojawi się konieczność przewijania ekranu. W związku z tym jej użytkowanie może okazać się uciążliwe. Po drugie użytkownicy mogą nie chcieć przeglądać naszej strony www, jeżeli okaże się, że generuje ona za duży transfer danych, czyli pociąga za sobą wysoką opłatę dla operatora telefonii komórkowej. Co prawda istnieje możliwość wyłączenia w telefonie pobierania grafiki, ale wówczas strona będzie nieatrakcyjna wizualnie. Należy też mieć na uwadze, że przeglądarki zainstalowane w telefonach komórkowych mogą nie posiadać takiej funkcjonalności (zdolności do renderowania rozbudowanych stron), jak ich odpowiedniki zainstalowane na tradycyjnych komputerach. Z tego powodu niektóre opcje i funkcje zamieszczone na stronie mogą nie działać poprawnie.

Automatyczny wybór wersji stron

Jeżeli posiadamy serwis internetowy i przewidujemy, że większość odbiorców będzie użytkownikami smartfonów, warto rozważyć stworzenie specjalnej mobilnej wersji stron, przeznaczonej dla telefonu komórkowego. Istnieje możliwość wykrycia, czy użytkownik łączy się z naszym adresem poprzez właśnie takie mobilne urządzenie. Możliwa jest także detekcja rozdzielczości telefonu. Strona może być wykonana w taki sposób, że gdy użytkownik łączy się z telefonu, następuje automatyczne przekierowanie na wersję mobilną. Taka wersja będzie wykonana w innej rozdzielczości, z innymi elementami graficznymi i będzie lepiej zoptymalizowana pod kątem transferu danych. Wersja mobilna może posiadać również nieco inną funkcjonalność od wersji tradycyjnej, np. w mobilnym sklepie internetowym proces składania zamówienia może wyglądać nieco inaczej, niż przy zakupach za pomocą tradycyjnego komputera.

Mobilne aplikacje internetowe

Coraz większe znaczenie zyskują także mobilne interfejsy dla różnych aplikacji (nie tylko internetowych). Dostęp do pewnych zasobów z dowolnego miejsca może być bardzo ważny dla wielu firm. Oferujemy także stworzenie tego typu mobilnych aplikacji internetowych, których zadaniem jest umożliwienie użytkownikom dostępu do określonych funkcji tradycyjnych systemów informatycznych lub zasobów bazodanowych przez telefon komórkowy.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz kontaktowy - oddzwonimy!

  • 40-950 Katowice, Pl. Grunwaldzki 8-10 , IV p.
  • Nasze biuro czynne jest od poniedziałku do piątku
    w godzinach od 8:30 do 17:00